سوالات متداول

بازدید کننده محترم، شما میتوانید سوالات خود را در ارتباط با ارتوپدی و جراحی دست در سامانه سلامتی ۲۴ مطرح نمایید.

1- آیا برای عمل جراحی دست بیهوشی کامل لازم هست ؟

بله لازم هست.

2- هزینه عمل جراحی به چه صورت محاسبه میشود؟

با استفاده از کتاب ارزش نسبی خدمات و مراقبت های سلامت جمهوری اسلامی ایران محاسبه میشود.

3- آقای دکتر علی اجودی در چه بیمارستانهای عمل جراحی را انجام میدهند؟

برای رفاه حال مردم آقای دکتر علی اجودی هم بابیمارستانهای دولتی و هم بهترین بیمارستان های خصوصی شهر مشهد قرارداد همکاری امضا نمودند ازجمله بیمارستان های دولتی هاشمی نژاد وبیمارستان های خصوصی : رضوی ,بنت الهدی  و کلینیک  کسری

4- سلام آقای دکتر اجودی. دختر من انگشت شستش بصورت مادرزادی سه بند داره و بلند تره. عکس و رادیوگرافی هاش. و براتون میفرستم. لطفاً راهنمایی کنید.

با سلام. انگشت کودک شما دچار مشکل مادرزادی بنام انگشت شست ۳ بندی(یک بند انگشت اضافه) یا triphalangeal thumb می باشد.
با توجه به اینکه برای داشتن شست با کارایی مناسب، لازم است شست قادر باشد در مقابل سایر انگشتان قرار بگیرد، باید یک بند اضافه این انگشت برداشته شده و شست کوتاه شود و کجی و انحراف آن هم اصلاح شود.

 

5- سلام اقای دکتر خسته نباشید از خوزستان مزاحم شما میشوم، اقای دکتر پسری ۶ ساله دارم که اواخر تیرماه ساق پای ایشان شکست بعد از عکس رادیولوژی متوجه شدیم که در استخوان نازک نی ایشان کیست وجود دارد ،بعد از ۱ ماه گچ مجددا عکس تکرار شد که متاسفانه کیست برطرف نشده، و گفتن دوماه دیگه چکاب باید انجام بشه از شما تقاضامندم نظر خود و همکاران جنابعالی درمورد این عکس را به ما اطلاع دهید خواهشمندم جوابگو باشید با تشکر

با عرض سلام
این کیست ها از انواع کیستهای خوش خیم استخوان هستند و دو نوع دارند.
یک نوع بنام ubc یا unicameral bone cyst و نوع دیگر ABC یا aneurismal bone cyst.
این دو نوع از نظر ظاهری رادیوگرافی به هم شبیه هستند ولی از نظر درمانی با هم تفاوت دارند برای افتراق این دو نوع از ام آر آی می توان کمک گرفت.
اگر تشخیص بیشتر به نفع ubc باشد می‌توان از تزریق کورتون داخل ضایعه کمک گرفت گاهی همین تزریق کورتون به تنهایی باعث بهبود کیست خواهد شد ولی اگر تشخیص بیشتر به نفع abc باشد در آن صورت تزریق کورتون بی فایده است و باید جراحی انجام شود عمل جراحی دیواره کیست باز شده و داخل کیست تمیز میشود و سپس داخل کیست با استخوانی که از لگن خود فرد برداشته میشود و یا از استخوانی که از اجساد تهیه شده پر می شود. این اقدام در نهایت باعث بهبود کامل کیست خواهد شد آنچه اهمیت دارد آن است که این کیست ها بدخیم نبوده و عارضه دراز مدتی برای کودک ایجاد نخواهد کرد.

 

6- سلام. مادر من در ابتدا ام آر ای گردن گرفتند دکتر گفتند التهاب گردن دارند ولی دیسک ندارند بعد دست بالا هم نمی آمد با ورزش دو سانت تغییر در عرض دوماه حاصل شد. بعد از مراجعه نزد پزشک دیگری متوجه ام آر ای دست شانه چپ شدند که تاندون ها ریشه ای شده اند و گفتند لیزر و فیزیوتراپی می خواهد و حرکات کششی دست ، بازو چپ در هفته دوم لیزر و فیزوتراپی ورم و سفتی داشت که با مراجعه مجدد به پزشک سونوگرافی دست چپ و دست راست هر دو انجام شد که متوجه پارگی تاندون ها و نیز خونریزی در دو دست و دستور قطع فیزیوتراپی تا یک هفته و شروع مجدد تا یکماه و بعد اگر التهاب و باد خوابید عمل انجام می گیرد در طول این مدت کوچکترین جسم یا کوچکترین حرکت نامتعارف دست ها نداشته ولی همچنان دردهای شبانه وحشتناک به همراه بیمار است، بیمار در اثر تصادف یا وزن بار سنگین اینگونه نشده بلکه به مرور درد و عدم حرکت به سوی ایشان آمده البته در سالهای قبل ایشون دچار فعالیت شدید بوده اند. ایشون ۵۴ سال سن دارند در حال حاضر نمی دونم بهترین پیشنهاد مرجع مقابل چیست؟

با سلام و احترام.
با توجه به پیچیدگی و طولانی بودن علائم لازم است بیمار معاینه شود و کلیه مدارک ایشان بررسی شود.
با اینحال برخی علل که می تواند مطرح باشد.
۱٫ دیسک گردنی با انتشار درد به شانه و بازو.
۲٫ خشکی مفصل شانه ناشی از frozen shoulder یا شانه یخ زده.که بیشتر در بیماران دیابتی دیده می شود.
۳٫ آسیب و پارگی تاندونهای سر شانه یا پارگی روتاتور کاف.
در صورتیکه ایشان آسپرین یا سایر داروهای ضد انعقاد مصرف میکنند، ممکن است دلیل خونریزی یا هماتوم بدنبال فیزیوتراپی، دلیل آن بوده است.

7- سلام.دستم به علت تجویز نادرست دارویی توسط عطاری بنام جوهرنمک دچار سوختگی شدید شده که توسط مراجعه به دکتر به بهبودیی دریافت نکردم الان خواهشمندم بدانم با بیان این مسعله با اقای دکتر نتیجه ای از ادامه دوره درمان و مراجعه به ایشان مشکلم حل خواهد شد لطفا با بیان این مسعله با اقای دکتر و نشان دادن عکس از سوختگی دستم خبر بهم بدید.

با سلام با توجه به به عدم خون رسانی مناسب قسمت انتهایی انگشت شما هرگونه دستکاری یا عمل جراحی منجر به سیاه شدن کامل قسمت انتهایی انگشت خواهد شد بنابراین یا شرایط موجود را بپذیرید و یا اگر از نظر ظاهری خیلی مشکل دارید و یا قسمت انتهایی درد دارد و یا در اثر سرما اذیت می شوید و یا دردناک می‌شود تنها کاری که می توان انجام داد حذف قسمت انتهایی انگشت خواهد بود.

8- سلام جناب دکتر. شصت پاهام کج هست. چه کار باید بکنم؟

با عرض سلام شما بیماری انحراف شست پا به سمت خارج دارید نام دیگر این بیماری هالوکس والگوس می باشد معمولاً این بیماری هم زمینه ژنتیکی دارد و هم بیشتر در کسانی دیده می‌شود که از کفش های تنگ و باریک استفاده می کنند همچنین صافی کف پا با افزایش فشار رو به خارج شست پا میتوانند عامل این مشکل باشد کسانی که با این مشکل به پزشکان مراجعه می‌کنند ممکن است فقط منظورشان اصلاح ظاهر و زیبایی پا باشد و درد نداشته باشند ولی گروه دیگری هستند که علاوه بر ظاهر و زیبایی درد شست پا هم دارند برای بهبود درد پا مراجعه می‌کنند. پزشک باید برای بیمار توضیح بدهد که این بیماری خود به خود و بدون انجام جراحی خوب نمی شود و استفاده از پروتزهای لا انگشتی هرچند به مدت طولانی استفاده شود باعث بهبود این بیماری نمی‌شود افرادی که فقط به منظور ظاهر و زیبایی مراجعه می‌کنند باید بدانند که احتمال برگشت و عده جراحی هالوکس والگوس وجود دارد و جراح نمی‌تواند عدم برگشت بیماری را گارانتی کنند احتمال عود و برگشت هالوس والگوس در افراد خیلی جوان بیشتر از افراد میانسال میباشد.

افرادی که شکایت اصلی آنها درد شست پاست در ابتدا توصیه می شود که از کفش های طبی با قوس و پاشنه مناسب استفاده کنند و کفش باید جلوی باز و پهن داشته باشد همچنین بهتر است در منزل هم از دمپایی طبی استفاده شود استفاده از پروتز های لا انگشتی این استفاده از کفش می تواند در کاهش درد موثر باشد اگر علیرغم انجام این اقدامات باز هم درد ادامه داشته باشد توصیه به عمل جراحی میشود دو نوع عمل جراحی برای اصلاح این دفرمیتی وجود دارد اگر میزان انحراف کم باشد صرفاً عمل بافت نرم و باز کردن کپسول مفصلی داخلی کافی است ولی در اکثر موارد لازم است علاوه بر عمل بافت نرم عمل برش استخوان یا همان استئوتومی انجام شود به این شکل که استخوان برش داده می‌شود و در راستای مناسبی قرار گرفته و ثابت می شود. اغلب لازم است که پس از عمل جراحی پای بیمار حدود ۴ تا ۶ هفته داخل آتل گچ باشد بیمار باید بدانند که پس از این عمل جراحی ممکن است نتوانند تا حدود ۳ تا ۶ ماه از کفش های دلخواهش استفاده کنند.

دیدگاه ها

22 thoughts on “سوالات متداول

 1. نسیم محمدیان

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من خانمی ۳۳ ساله هستم بعضی انگشتان هر دو دستم از کودکی و نه مادرزادی به صورت کامل صاف نمیشوند و دارای کجی هستند آیا امکان جراحی و اصلاح شکل آنها وجود دارد یاخیر..خیلی ممنون از پاسخگوییتون

  پاسخ

  • کارشناس

   با سلام
   لطفا عکس بفرستید.
   برای ارسال فایل میتوانید در سامانه سلامتی ۲۴ که ادرس در بالای صفحه ذکر شده سوالتان را مجدد پرسیده و عکس ارسال کنید.
   با تشکر

   پاسخ

 2. اميد ميرزايي

  با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت جناب دكتر و تبريك سال نو ، همسرم ،بند مياني انگشت چهارم دست چپشون آسيب ديده و برديم دكتر و گفتند گپسول مفصلي آسيب ديده و الان به مدت ۱٫۵ ماه هست كه داخل آب گرم و پارافين ماساژ ميده كمي بهتر شده اما هنوز درد داره و مفصل ورم داره و در خم و راست شدن انگشت هم مشكل داره خواستم بپرسم هيچ راه درمان بهتر ي نيست كه زودتر به نتيجه برسه و آيا كامل مشكل برطرف ميشه يا اينكه هميشه خواهد بود؟ با تشكر

  پاسخ

 3. بد شانس

  سلام اقای دکتر پام استخوان ناویکلر فرعی اورده این چطوری خوب میشه بتونم به فوتبالم ادامه بدم. ۱۴ سال هم سن دارم

  پاسخ

 4. زهرا

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر اجودی
  آقای دکتر من ۸ ماه پیش هنگام کار با دستگاه پرس در شرکت،سه انگشت دستم داخل دستگاه رفت و دچار سوختگی درجه سه شد،بعد از انجام جراحی گرافت, صدوبیست جلسه فیزیوتراپی انجام دادم ،دو تا از انگشت هام خوب شدند ولی انگشت سبابه هنوز در ناحیه کف انگشت چسبندگی تاندون داره و حدود ۳۰ درجه خم میشه و کامل خم نمیشه
  خواستم بپرسم به نظر شما این چسبندگی رفع و خوب میشه یا نه؟؟
  لطفا راهنمایز بفرمایید
  با تشکر

  پاسخ

 5. زهرا

  با سلام و ادب خدمت آقای دکتر. مادر بنده ام ار ای شانه گرفتند و تشخیص پارگی تاندون راداده اند و گفتند باید عمل بشه آیا راهی بجز عمل وجود داره؟خیلی ممنون میشم جواب بدهید خیلی نگران هستیم

  پاسخ

  • دکتر علی اجودی

   با سلام
   طبق گفته شما به احتمال زیاد تشخیص پارگی روتاتور کاف یا همان کلاهک چرخاننده شانه مطرح می باشد. درمان پارگی روتاتور کاف بسته به شدت علائم و سن بیمار متفاوت است. اگر پارگی به دنبال یک ضربه مشخص ایجاد شده باشد، مثلاً فرد اخیراً دچار زمین خوردن و ترومای شانه شده باشد توصیه به عمل جراحی و ترمیم روتاتور کاف می‌شود، ولی اگر فرد آسیب جدیدی را به خاطر نمی آورد و این پارگی خود به و به تدریج ایجاد شده است و همچنین اگر سن بیمار زیاد است توصیه می شود که مدتی درمان دارویی و فیزیوتراپی انجام شود. همچنین می توان از تزریق کورتون در ناحیه شانه کمک گرفت. اگر پس از یک دوره درمان سه تا شش ماهه با دارو و فیزیوتراپی علائم بهتر نشد و محدودیت حرکتی همچنان ادامه داشت توصیه به درمان جراحی میشود.
   برای اطلاعات بیشتر توصیه می شود مقاله پارگی ماهیچه های گرداننده شانه را مطالعه بفرمایید.

   پاسخ

 6. مهدی یوسفی

  با سلام خدمت اقای دکتر میخواستم از اقای دکتر بپرسم مچ دست خانم من مشکوک به بیماری کین باخ است ایا هرچه دیرتر عمل کند برای دست خانمم خطرناک است چون نوبتی که از اقای دکتر گرفتم برای ۱۷ روز بعد لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  پاسخ

 7. محبوبه حسینی بیژایم

  سلام خسته نباشید دختری هستم۲۱ساله یازده سال پیش دست راستم از مچ با دستگاه پرس پلاستیک قطع شد آیا میتوانم دست پیوندی ثبت نام کنم شرایطش چطوری هست هزیینه اش چقدرمیشود من توان پرداخت هزینه ندارم

  پاسخ

  • دکتر علی اجودی

   با عرض سلام
   متاسفانه امکان پیوند دست از جسد وجود ندارد یعنی مانند کلیه و کبد نیست که بتوان از بیماران مرگ مغزی برای این منظور استفاده کرد مهمترین دلیل آن این است که بیماران از مشکلات کبدی و کلیوی که پیوند دریافت می‌کنند لازم است تا پایان عمر داروهای خطرناکی استفاده کنند که پیوند پس نزند این داروها سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند تا در مقابل کلیه و کبد پیوندی واکنش نشان ندهند ولی اینکار برای افرادی با قطع دست صلاح نیست لذا برای موارد قطع دست و پا بهتر است از دست های مصنوعی الکتریکی که قابلیت حرکت دارند استفاده شود.

   پاسخ

 8. رسول یارعلی

  با سلام و احترام خدمت دكتر علی اجودی.
  مادر بنده یک سال پیش براثر تصادف از ناحیه بازوی دست چپ دچار شکستگی شد و با قرار دادن پلاتین تحت درمان قرار گرفت اما با کذشت بیش از یک سال دکترمون میگن هنوز استخوان جوش نخوره و باید پیوند استخوان انجام شود … مادر بنده از بابت پیوند استخوان ترس بیش از حد دارد و قبول نمیکند اینکار را انجام دهد من حدس میزنم راه دیگری برای درمان و جوش خوردن استخوان باشد آیا شما میتوانید راهی پیشنهاد نمایید؟ آیا مگنت تراپی و یا هر عمل غیر جراحی دیگر موثر خواهد بود؟ (تصویر شکستگی از طریق ایمیل ارسال کردم)
  با تشکر
  آقای دکتر منتظر پاسخ شما هستم .

  پاسخ

  • دکتر علی اجودی

   با عرض سلام
   وقتیکه زمان زیادی از شکستگی بگذرد (حدود سه الی چهار ماه) و استخوان به هر دلیلی جوش نخورد (دلایل ممکن است سن، مصرف سیگار، دیابت) دیگر به وسیله دارو یا مگنت این استخوان جوش نخواهد خورد و تنها راه ممکن جراحی است بدین صورت که دو سر استخوان شکسته را کمی می تراشیم تا به استخوان تازه برسیم و به اصطلاح استخوان را fresh می کنیم و بعد مقداری از استخوان لگن را برمیداریم و در محل شکستگی قرار می دهیم. تنها راه ممکن همین است چون باید استخوان فرش بشود تا دوباره روند جوش خوردگی در آن فعال شود. اما باید بگم که هیچ جای نگرانی وجود ندارد، بیمار شاید تا یک هفته احساس ناراحتی در ناحیه لگن داشته باشد اما خیلی سریع جای استخوان برداشته شده پر می شود و بیمار اصلا فراموش میکند که دردی در ناحیه لگن بوده است. تاکنون عمل های پیوند استخوان زیادی انجام شده و هیچکدام در قسمت استخوان برداشته شده (لگن) مشکلی نداشته اند.

   پاسخ

 9. میلاد بختیاری

  با سلام و عرض خسته نباشید
  دکتر نصف بند اول انگشت سبابه بنده دچار حادثه شده و قطع شد و ظاهراً قسمتی از بافت ناخن هنوز سالمه
  میخواستم ببینم امکان پروتز نیمه قطع شده ممکن میشه یا نه؟
  با تشکر فراوان

  پاسخ

 10. فاطمه طهماسبی

  با سلام و وقت بخیر. همسر بنده کارگر هستند و در محل کار دچار حادثه شدند و ساق پای چپ ایشان از دو ناحیه شکست که مورد عمل جراحی قرار گرفتند و میله گذاشتند. متأسفانه بعد از گذشت ۵ ماه از عمل مچ پا و انگشت شست ایشان حرکتی ندارد و بعد از گرفتن نوار عصب گفته شده پیچ وارد شده هنگام گذاشتن میله به عصب پا اسیب رسانده است. مجددأ عمل انجام شد و پیچ ها را برداشتند اما همچنان مشکل دارد و در راه رفتن میلنگد. خواهشمندم بنده را راهنمایی بفرمایید و با توجه به اینکه شهرستان ما تا تهران حدود ۱۲۰۰ کیلومتر فاصله دارد و آنجا مشکل اقامت داریم، آیا باید عمل شوند؟ و اینکه عمل ایشان چقدر بستری نیاز دارد و برای برگشتن به شهرستان بعد از عمل مشکلی نخواهد داشت؟ سپاسگزارم.

  پاسخ

 11. رسول

  سلام اقای دکتر بنده در سال۹۵پیوند ربات دست در بیمارستان رضوی انجام دادی والان رضایت کامل دارم.مشکل دیگه که اینجانب دارم نرمی استخوان دست وانعطاف پذیریش زیاد الان برای درمان ان چه نظر دارید .

  پاسخ

ارسال پاسخ